Jesion wyniosły

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) to przeważnie wysokie, dochodzące do 40 m drzewo o wysoko sklepionej, ale mało zwartej i nieregularnej koronie. Jego gałęzie wznoszą się prosto w górę lub odchodzą promieniście na boki zaczynając już od dolnej strefy pnia, który z reguły jest dość prosty. Kora ma barwę szarobrunatną, na młodych drzewach jest gładka, jednak z biegiem czasu zaczynają ją znaczyć bruzdy lub system drobnych listewek. Liście mają długość od 20 do 25 cm i składają się z 9-13 owalno- -podłużnych listków ułożonych prawie symetrycznie z ząbkowanymi brzegami, z wierzchu matowozielonymi, od spodu jaśniejszymi. Kwiaty jesion ma niepozorne, zaś dojrzałe owoce (skrzydlaki) mają długość około 3 cm i w stanie dojrzałym osiągają barwę od złocisto-brązowej do brunatnej. Preferuje świeże, żyzne gleby. Występuje na terenie całej Europy,

Energie ogólne: rozwój duchowy, świeżość uczuć, opanowanie, dojrzałość, konsekwencja. Główne przesłanie: dzięki rozumowi osiągam dojrzałość psychiczną, poznaję, akceptuję i panuję nad swoimi uczuciami, a to ułatwia mi rozwój duchowy.

Oddziaływanie psychiczne: energie jesionu pomagają poznać i zrozumieć własne uczucia i emocje, ułatwiają ich akceptację, a co za tym idzie, również panowanie nad nimi. Nie chodzi o to, by człowiek wypierał się tego, co czuje i przeżywa, lecz by umiał to spokojnie ocenić, a potem odpowiednio się do tego ustosunkować. Znając i rozumiejąc swoje wnętrze możemy mądrze i konsekwentnie postępować i zajmować się rozwojem duchowym. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: umacnia poczucie stabilizacji,

– czakra seksualna: przynosi opanowanie,

– czakra splotu słonecznego: uspokaja i równoważy emocje,

– czakra serca: ułatwia ekspresję emocjonalną,

– czakra gardła: usprawnia procesy myślowe,

– czakra trzeciego oka: daje zdolność do wizualizacji,

– czakra koronna: otwiera na wyższe energie. Oddziaływanie na ciała subtelne: rozwija aurę ciał wyższych i harmonizuje przepływ energii między nimi a ciałem mentalnym.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa ochronnie i wspomagająco, stosuje się go w ochronie osobistej i otoczenia oraz w magii początków i kończenia. Zastosowanie w medycynie ludowej: korę lub liście młodego jesionu stosuje się w chorobach artretycznych i reumatycznych. Dodatkowo mają one również działanie moczopędne i dlatego używa się ich również przy kamieniach nerkowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>